Как се проектира вярно решение за озвучителна и оповестителна система за спортен обект..
Модерните спортни зали са многофункционални съоръжения – събирателни места на обществеността за спортни прояви, публични събирания, концерти. За да отговаря залата на тези специфични очаквания се изисква проектиране и изграждане на специфични озвучителни системи, както и системи за гласово оповестяване и евакуация.
Реверберацията /ехото/ и разбираемостта са основни проблеми. Разрешаването на въпроса с реверберацията следва от правилно изчислени характеристики за обекта и избор на подходящи акустични материали, които биха елиминирали многократното връщане на звука.
Звукоразбираемостта от своя страна, има собствено поведение, което не се подчинява само на свитата реверберация. Това, как хората ще чуват говорна реч е функция на технически параметри на озвучителни тела, чувствителност, насоченост, отлична покриваемост, изчислени вярно спрямо акустичната среда. Но всичко това е много важно, защото освен че е много дразнещо да не се разбират съобщенията, може да бъде и опасно, ако става дума за съобщения за евакуация.
Да се проектира озвучителна система с голяма мощ не е решение. Шумът, който публиката естествено генерира, може да достигне до 106 dB. На пръв поглед изглежда, че ако озвучителната система го надвиши, това е решение. Но не е така, защото тогава звукът ще достигне до пикове, непоносими за човешкия слух -112-116 dB.
Какъв беше подхода при избор на решение за озвучителната и системата за гласово оповестяване.
Саундинженерите знаят едно основно правило - колкото по-далече трябва да бъде изпратен звука, толкова по-голям шанс има да изчезне... И обратно, колкото по-далеч трябва да бъде изпратен, толкова по-голям риск от неговото „разливане” има.Така че, изборът ни на озвучителна система, за да осигурим в спортна зала "Колодрума
" Пловдив,беше определен от следните парадигми: звук с пределна яснота, достатъчно звуково налягане във всяка точка на залата, оперативна гъвкавост на системата по отношение на различни мероприятия, които ще подсигури.
Използвани са най-съвременни продукти, специално разработени за спортни приложения и звукова периферия, която ще позволи на инвеститора и организаторите на събития да имат отлична апаратура, както за спортни прояви, каквото беше световното по Тае-куондо, така и за културн,и и музикални събития. По време на проектната фаза се разработиха множество симулационни модели за звуково налягане и звукоразбираемост, които дадоха надеждни параметри за реализацията.
НА какви решения заложихме, за да се отговори на тези специфики:
Фирма „Про Аудио“ ЕООД, която консултира и достави цялостните системи за озвучаване и гласово оповестяване има дълъг опит с оборудването на големи и особено спортни обекти. След работата по „Арена Армеец“, стадион в Созопол, спортна зала в Панагюрище, Американски университет в Благоевград и др. имахме професионален подход в подбора на подходящи продукти и решения от световни фирми. Звукът в залата се възпроизвежда от 88 horn-louded озвучителни тела и 22 суббасови, всяко едно поддържано от отделен усилвателен и процесорен канал.
Не е маловажно да се сподели, че Системата за гласово оповестяване е реализирана с продукти на световно признат производител – японската компания ТОА, и осигурява най-високо ниво на сигурност, в случай на извънредна ситуация и нужда от евакуация.
Смеем да твърдим, че това е най-сложния и мащабен аудиопроект изпълняван някога у нас.
Как се замерват и валидират резултатите за озвучителната и оповестителна система:
Резултатите от изпълнените системи за озвучаване и гласово-оповестяване бяха измерени със измервателна апаратура NTI Audio Exel Acoustic Set. Разбираемостта STi на ОЗВУЧИТЕЛНАТА СИСТЕМА е в рамките 0,57-0,69, което е повече от стандартните 0,5 за добра разбираемост, а резултатите за звуково ниво SPL са 100-103 dB, което е в рамките на проектираното и над необходимите 96 dB.
ОПОВЕСТИТЕЛНАТА СИСТЕМА сертифицирана по EN 54, е с разбираемост STi в рамките 0,50-0,55 , при стандартни 0,5 и звуково ниво SPL 89-93 dB, което е в рамките на проектираното и над необходимите 86 dB (6 dB над фоновия шум, приет за 80 в такъв тип обекти).
Фотограф: Мария Съботинова